Změny v dopravních značkách od roku 2016


05.01.2016 | Aktuality

Ilustrační fotoOd 1. ledna 2016 vstoupila v platnost nová vyhláška č. 294/2015 Sb., která popisuje změny v dopravním značení na českých silnicích. Odborníci i řidiči hodnotí počet značek na silnicích za zbytečně velký. Díky nadměrnému používání dopravních značek se stává, že řidiči značky přehlédnou nebo je nestihnou zaznamenat. Mimo jiné tento stav způsobuje, že mají řidiči problém s jednoduchým a základním pravidlem přednosti zprava.

 

 

 

Přinášíme Vám hlavní změny, které budou na silnicích běžně potkávat všichni řidiči. Změny se týkají jak zobrazení (např. barevnosti) některých značek, tak také pravidel.

Dálnice - značky budou zelené a číselné označení červené. Nově bude také používána značka pro městský okruh. Pražský okruh bude dálnicí č. D0. Většina současných silnic pro motorová vozidla se změní na dálnice. Přibude tak "papírově" cca 450 km nových dálnic.

 

   Silnice pro motorová vozidla - maximální povolená rychlost 110 km/h (dříve 130 km/h jako na dálnici)

 

 

 

   Zákaz předjízdění pro nákladní automobily - změna pravidel - zákaz opustit pravý jízdní pruh na komunikaci, která má dva a více pruhů v jednom směru pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny

 

 

  Zákaz vjezdu nákladních automobilů - nyní se bude vztahovat i na nákladní automobily s nejvyšší povolenou hmotností pod 3,5 tuny

 

 

 

  Bezpečný odstup - značka spolu s vodorovným značením zobrazuje minimální počet šipek na vozovce, které by měl řidič vidět na silnici za vpředu jedoucím vozidlem za běžných podmínek

 

 

 

 

  Emisní zóna (začátek a konec) - tato značka bude ohraničovat oblast, ve které je omezen pohyb vozidel podle ekologické kategorie vozidla

 

 

 

 

 

  Zvěř a Zvířata - nově by značky obsahovaly obrázky dalších zvířat, jako např. koně a žábu, ne jen jelena a krávy. Obrázek má lépe informovat o druhu zvířete migrujícího přes silnice.

 

 

  Zimní výbava - pokud je tato značka umístěna, platí nově v průběhu celého roku, tj. ne jen od 1. 11. do 31. 3.

 

 

 

  Nábřeží - uporňuje na místo směřující na nechráněné nábřeží nebo břeh

 

 

 

  Jiný zákaz - více možností textu na značce - SMOG, PRŮJEZD ZAKÁZÁN, LPG, CNG

 

 

 

  Zákaz vjezdu osobních automobilů - zrušení značky z důvodu jejího nepoužívání

 

 

 

  Chodci - upozorňuje na místo pro přecházení nebo úsek silnice se zvýšeným pohybem chodců

 

 

 

Nové dodatkové tabulky - budou upozorňovat např. na jezdce na kolečkových bruslích nebo na vozítku Segway

Stezka pro chodce a Stezka pro cyklisty - možnost použití i pro osobu na Segway nebo jiném "osobním přepravníku"

Staré typy značek by měly být ze silnic odstraňovány, resp. nahrazovány novými od prosince 2015 (nejpozději však do konce roku 2025).


Zdroj: bezpecnecesty.cz


< Zpět na výpis článků Aktuality |  • 05.01.2016 | Zobrazeno: 2806× |Reklama

Adresa
Hradešínská 2409/57
Praha 10 - Vinohrady

Provozní doba
Út: 16:00 - 19:00
Čt: 16:00 - 19:00

Kontakt
Email: seidl@autoskolaseidl.cz
Telefon: +420 739 879 129


Dokumenty k přihlášení


Jak nás najdete

Ze stanice metra Flora (A) jednu zastávku tramvají do stanice Orionka (tramvaje: č. 10 a 16), autobusem do stanice Orionka (autobusy: č. 136 a 175), pak ulicí Říčanská dolů a po 200 m odbočte vpravo!


Mapa